Aj pri väčších stavbách akými sú drevené chatky alebo záhradné domčeky je možné veľa ušetriť na ich vykurovaní počas zimnej sezóny. Možností na to, ako efektívne ušetriť je niekoľko a vy by ste sa mali rozhodnúť podľa svojich možností a tiež aj podľa vašej stavby.
Aké sú časté možnosti vykurovania pre drevené chatky?
Veľmi často sa ľudia rozhodnú ušetriť na vykurovaní prostredníctvom zateplenia vonkajšej steny, no pomerne väčšina ľudí má vlhké múry a fasádu obloženú drevom alebo licovkami. Zateplenie samotných drevených chatiek spolu s ich úpravou by malo zapadať do prostredia, v ktorom sa domček nachádza. Pestré a farebné povrchové úpravy omietkami sú preto neprijateľné a nevhodné. Vykurovanie však musí spĺňať predovšetkým ochrannú a izolačnú funkciu. Až potom je možné riešiť estetiku záhradného domčeka. Drevené chatky by mali ostať s priamym kontaktom s prírodou, avšak veľa domčekov má problémy s nadmernou vlhkosťou obvodových stien.
Aké materiály sú vhodné na izoláciu pre záhradné domčeky?
Keďže drevené chatky a domčeky by mali ostať v prepojení s prírodnou, je samozrejmosťou, že na izoláciu bude lepšie použitie a výber ekologických a šetrných materiálov. Podmienky na vhodnú izoláciu pre drevené chatky a záhradné domčeky v sebe spája prevetrávané zateplenie s použitím dreveného obkladu alebo difúznych fólií. Ak sa snažíte uchovať primeranú teplotu v chatke, je dôležité, aby bola tepelná izolácia vysoko účinná. Odvetraný systém sa na rozdiel od kontaktného systému upevní na stenu pomocou nosného roštu, do ktorého sa vloží tepelná izolácia.
Ako sa rieši povrchová úprava fasády?
Väčšina ľudí uprednostňuje predovšetkým povrchovú úpravu, ktorá je riešená vodorovne orientovaným obkladom z dreva. Takýto obklad je ideálny a funkčný, pretože celú stavbu chráni pred všetkými nástrahami a poveternostnými podmienkami. Zároveň je takáto povrchová úprava vhodná pre prírodné prostredie, v akom sa drevené chatky nachádzajú. Pre stavby s vlhkými stenami je dobré využiť sklenú vlnu, ktorá prepúšťa vodné pary, vďaka čomu sa nebude v stavbe hromadiť nadbytočná vlhkosť.
Ako si vyhriať záhradný domček alebo chatu zvnútra?
Ak si zabezpečíme záhradné domčeky zvonku, tak by už bola škoda nevyhriať si ho aj zvnútra. Na vnútorné vyhriatie môžeme použiť elektrický radiátor alebo ohrievač. Ak máte elektrickú prípojku, tak je to tá najjednoduchšia forma. Je to ale pomerne finančne náročný spôsob. Lacnejšou verziou je samozrejme krb. Ak si pripravíte dostatočnú zásobu dreva, tak si v zime užijete skutočnú romantiku. Ak však preferujete moderné spôsoby, tak potom je ideálnym riešením napríklad biokrb.
Nech zvolíte akýkoľvek spôsob, tak si rozhodne svoj záhradný domček zateplite. Čo je potom krajšie ako počas celej zimy vychutnávať teplý čaj alebo víno a za oknom sledovať zimnú prírodu?