Čo je výhrevnosť materiálu?
Ide o schopnosť materiálu vydať pri spaľovaní isté množstvo energie. Výhrevnosť sa udáva v megajouloch na kilogram spaľovanej hmoty. Faktorom, ktorý ovplyvňuje výhrevnosť materiálu, je aj vlhkosť vzorky. Čím nižší obsah vody materiál obsahuje, tým vyššia je jeho výhrevnosť.
Tvrdé listnaté drevo alebo mäkké ihličnaté?
Poleno tvrdého dreva bude horieť dlhšie ako rovnako veľké poleno ihličnanu. Zásluhu na tejto skutočnosti nemá vyššia výhrevnosť materiálu, ale jeho vyššia hustota. Z tvrdého dreva teda získate rovnaké množstvo tepla aj z menšieho objemu dreva, ako pri použití dreva mäkkého.
S drevom ako vykurovacím materiálom však ide ruka v ruke problém týkajúci sa vlhkosti. Predajca kusového dreva totiž nevie zaručene povedať, akú vlhkosť má jeho drevo. Navyše, obsah vody ovplyvní nielen výhrevnosť materiálu, ale aj jeho hmotnosť a v konečnom dôsledku aj cenu.
Výhody brikiet
Brikety sa vyrábajú lisovaním, čo zvyšuje samotnú hustotu materiálu. Brikety horia dlhšie a lepšie. Taktiež obsahujú len nízke percento vody, majú teda aj vyššiu výhrevnosť.
Najvýhodnejším materiálom pri výrobe brikiet je smrekové drevo, ktoré disponuje všetkými vyššie uvedenými vlastnosťami. Skvelým palivom sú práve drevené brikety, konkrétne bukový valec, ktorý je vyrábaný lisovaním pilín bukového dreva. Okraj brikety je výrazne tmavý, čo signalizuje vysoký tlak pri lisovaní. Bukový valec má taktiež nízku mieru popolnatosti a vysokú výhrevnosť. Používať ho môžete v kozuboch, kozubových peciach, sporákoch aj v peciach kachľových.
Brikety na noc
Nočné brikety vyrábané s minimálnym podielom dreva z čistenej kôry sú skvelým vykurovacím materiálom počas noci. Horia dlhšie ako klasické smrekové brikety, a to až 16 hodín. Navyše, rovnomerne udržiavajú teplotu a vy sa tak počas noci vyhnete neustálemu prikladaniu.
Topte pohodlne
Pri briketách vám navyše odpadnú starosti ohľadom manipulácie a skladovania. Zatiaľ čo drevo musíte skladovať na suchom mieste a vlhkosť vám môže spôsobovať problémy, u kvalitných brikiet sa báť nemusíte. Dobre vylisovaná briketa je voči atmosférickej vlhkosti odolná. Poškodiť ju môžete len priamym pôsobením vody. Okrem iného, je šetrná aj voči životnému prostrediu, keďže neobsahuje žiadne chemické prísady a je vyrábaná z drevného odpadu.