Bývanie na vidieku v rodinnom dome má rôzne výhody. A samozrejme aj nevýhody. K tým môže v závislosti od konkrétneho pozemku patriť aj absencia kanalizácie. Alternatívne riešenie však nie je vôbec zložité.
Najpredávanejšie sú betónové žumpy
Týmto alternatívnym riešením môžu byť žumpy Banská Bystrica. Ide v podstate o bezúdržbové riešenie, žumpu totiž stačí len v prípade potreby nechať odčerpať. Vyrábajú sa z rôznych materiálov, ale najpredávanejšie sú betónové žumpy z vystuženého betónu. O tých aj budeme hovoriť.
Ide o rokmi overené riešenie, ktoré je skvelou voľbou pre všetkých, ktorí stavajú rodinný dom (alebo napríklad chatu) na pozemku, ktorý nie je možné pripojiť na kanalizačný systém. Konštrukcia betónových žúmp je jednoduchá. Okrem samotnej hranatej nádrže tvorí žumpu vrchná doska, komín a bezpečnostný poklop. Užitočným doplnkom je v prípadne žúmp aj merač hladiny kvapaliny.
Na čo si dať pozor pri výbere dodávateľa a samotnej žumpy?
Žumpa musí byť hermeticky uzavretá a nepriepustná. Preto pri výbere žumpy uprednostňujte výrobcov, ktorí vám dokážu nepriepustnosť ich žúmp garantovať certifikátom, napríklad kvalitné žumpy Trenčín. V takom prípade sa nebudete musieť obávať o životnosť vašej žumpy.
Pri výbere žumpy je asi najdôležitejšie zvoliť si vhodný objem. Príliš malú žumpu by ste totiž museli nechať veľmi často odčerpávať, čo by rozhodne nebolo príliš komfortné. O objeme sa preto poraďte s predajcom, ale zvyčajne sa pre bežné rodiny odporúčajú žumpy s objemom 10 – 12 m3. Ak bude vaša žumpa mať aspoň takýto objem, diskomfort a vysoké náklady spôsobené príliš častým odčerpávaním vám hroziť nebudú.
Zdroj obrázka:
Autor: Francesco Scatena / Stock.adobe.com