Rodiče a dvě děti. Nejčastější model české rodiny, která obývá jeden dům, či bytovou jednotku. Obecná kriteria pro hospodářskou náročnost domácnosti jdou ruku v ruce s výdaji na energie a vodné i stočné.
Ze studií vyplývá, že každý člen rodiny denně potřebuje 120 až 150 litrů vody. Ať už ji vypije, osprchuje se, spláchne toaletu nebo vypere svoje šatstvo v pračce. Toto množství použité a znečištěné vody musí domácnost zlikvidovat a pokud možno zrecyklovat a zpět navrátit přírodě. Optimálním řešením, jak toho dosáhnout, je instalovat domovní ČOV.
Čistička odpadních vod je nejšetrnější a nejekologičtější variantou likvidace odpadních vod. Čtyřčlenná rodina by měla pomýšlet na určité naddimenzování, neboť intenzita a spotřeba u dětí bývá nesrovnatelně vyšší, než u dospělé osoby. Poddimenzování zařízení totiž může způsobit velký zápach a chybné výsledky čištění, až s rizikem toxicity.
Jak poznat kvalitu?
Mezi kriteria, jak domovní čističku odpadních vod vybrat, patří: místo, kde se bude čistit, způsob vypouštění přečištěných odpadních vod, legislativa, způsob povolení domovní ČOV, využívání vyčištěné vody, náklady na pořízení i údržbu a servis a kvalita.
Náklady na pořízení často hrají hlavní roli, na druhou stranu by to nemělo být primární kritérium. Při výběru ČOV dbejte nejen na pořizovací náklady, ale i na dostupnost servisu ve vašem kraji, nebyjímaje záruční a pozáruční servis. Není všechno zlato, co se třpytí, proto se nenechte nachytat na podezřele levné e-shopy, které zařízení prodávají bez příslušenství, bez montáže a nejsou schopné zajistit uvedení systému do ostrého provozu.
Optimální způsobem, jak pořídit domovní ČOV, je zajistit si její dodání na klíč. V praxi to znamená, objednat si komplexní služby, od projektu a povolení počínaje, instalací, spuštěním a servisem konče. S výběrem kvalitního dodavatele přejeme hodně štěstí.