Dobre vybavená kuchyňa je základným predpokladom toho, že nás baví variť. Zbytočne však budeme mať novú kuchynskú linku, keď nám budú chýbať dobré kuchynské nože.
Do každej kuchyne patria dobré nože. Ostré, ktoré sa ostrými dajú udržať aj pri častom používaní. Veľmi často v rámci zápalu vybavovania kuchyne siahneme po lacnej sade nožov. Aj sety za pár euro dnes dokážu na prvý pohľad vypadať lákavo a dizajnovo. Pravdou ale je, že skutočne dobrý nôž predsa len niečo stojí. Ako si teda nože správne vybrať?
S jedným nožom si rozhodne nevystačíme
Predpripravený set nás nemusí upokojiť výberom nožov. Určite potrebujeme radšej hneď niekoľko menších nožíkov. Slúžia k rôznym drobným úkonom, ako je krájanie malých vecí, okrajovanie či čistenie. Kto čistí zeleninu, vrátane zemiakov nožom, ten ocení aj malý nožík s oblou čepeľou. Možno si vystačíte bez rôznych vykosťovacích nožov, ale určite potrebujete dva až tri klasické väčšie univerzálne kuchárske nože v odstupňovanej veľkosti. Špeciálny nôž na mäso s nižšou čepeľou sa taktiež hodí. Nezabudnite ani na nôž na pečivo, ktorý charakterizuje zubaté ostrie.
V ponuke špecializovaných obchodov s nožiarskym tovarom sa stretnete aj so špecialitami, ako sú mäsiarske, steakové, filetovacie, lúpacie aj vykosťovacie nože. Predávajú sa tiež nože na syr a cukrárske nože. Špeciálnymi sú japonské nože. Majú špecifický tvar a hodia sa na krájanie a sekanie.
Vyberte si nôž
Dobré kuchynské nože sa poznajú podľa čepele, ale aj dobrej rukoväti. Čepele z uhlíkovej ocele sa jednoduchšie nabrúsia, sú však náchylnejšie ku korodovaniu. Aby boli stále pekné a ostré potrebujú častejšiu údržbu. Nerezová čepeľ sa preto do domácnosti odporúča viac. Špecialitou poslednej doby sú keramické nože s čepeľou z oxidu zirkoničitého. Čepeľ je síce tvrdá, ale krehká. Pomerne ľahko sa zlomí. Preto sa odporúča na mäkšie potraviny.
Rukoväte sa vyrábajú z dreva, plastu a z kovu. Výhodou je protišmyková úprava a odolnosť kyselinám i farbivám z potravín.
Dobre nabrúsený nôž je základ
Mnoho ľudí sa domnieva, že k nabrúseniu noža s kovovou čepeľou stačí ocieľka. To je omyl. Ocieľkou vyrovnávame mikroskopické nerovnosti na ostrí noža, ktoré vznikajú pri jeho používaní. Mala by sa využívať v podstate po každom použití noža. Ak chcete nôž správe nabrúsiť, potrebujete brúsne kamene. Tie majú veľmi často dva druhy zrnitosti, k hrubému brúseniu a jemnému dobrúseniu. Kameň sa používa s vodou, alebo s olejom. Nikdy sa nebrúsi nasucho.