Ako spali ľudia v minulosti?
Pred tým, než ľudia vynašli matrace, spôsob a miesto ich spánku sa líšili v závislosti od historického obdobia, spoločenskej triedy, geografickej, či kultúrnej oblasti. V dávnej minulosti si vystačili s prírodným materiálom, ako tráva, lístie, slama, či zvieracie kožušiny, ktoré ich chránili pred chladom a vlhkosťou. Neskôr začali podkladový materiál obaľovať látkou a vyrábali tak prvé matrace, ktoré kládli najskôr priamo na zem, neskôr aj na rôzne vyvýšené miesta a tak vznikali prvé postele. V slovenských ľudových rozprávkach sa môžeme dočítať, že skromne žijúci ľudia z nižšej a strednej vrstvy často krát nepotrebovali k spánku posteľ, vystačili si s lavicou, či s pecou. Pokiaľ to finančné možnosti dovoľovali, pre zvýšenie pohodlia si povrch vystlali kožušinou.
Kedy sa to zvrtlo?
O prvých „moderných“ matracoch môžeme hovoriť až okolo 18. storočia, kedy sa v análoch prvýkrát stretávame s pružinami. Za priekopníka vo vývoji „modernej postele“ sa však považuje až James Marshall, ktorý začiatok 20. storočia oslávil novým nápadom. Svoje matrace vyrábal z nefarbeného mušelínu a plnil konským vlasom, čo ich prevzdušnilo a umožnilo lepšie odvádzanie vlhkosti. Obmedzilo sa tak vytváranie plesní a množenie mikroorganizmov, čo výrazne zvýšilo hygienické podmienky pri spánku.
Od tej doby sa vývoj nezastavil a matrace prešli mnohými úpravami a inováciami. Nie všetky smery boli však správne. Ako na každej ceste, aj tu sa vyskytli rôzne odbočky a zákruty, no súčasní vývojári úzko spolupracujú so špičkovými ortopédmi a chiropraktikmi, ktorí včas vychytajú všetky muchy nových výrobkov.
A prečo si už nevystačíme so slamníkom, či s pecou?
Dnešný životný štýl moderných ľudí už zanechal svoje stopy na ich zdravotnom stave, čo sa prejavilo aj na našom pohybovom aparáte. V súčasnosti už väčšina ľudí nevykonáva ani zďaleka tak ťažkú fyzickú prácu ako v minulosti a hlavne naša mládež vykazuje dokonca minimálnu pohybovú aktivitu, čo sa podpísalo na enormnom zvýšení výskytu chorôb pohybového aparátu v dnešnej populácii. Svalová hmota moderného človeka už netvorí takú oporu chrbtici, ako tomu bolo v minulosti a to platí najmä v stave spánku, keď svalstvo relaxuje. Vyzerá to tak, že už niet cesty späť.
Najnovšie trendy v matracovom priemysle vychádzajú zo súčasného stavu a sa snažia napraviť škody spôsobené konzumom. Na trh prúdi mnoho geniálnych výrobkov, ktoré môžu mať okrem ortopedických aj mnoho iných vlastností, ako napríklad antialergické, či antidekubitné, čo dokáže zabezpečiť prevenciu pred rôznymi zdravotnými ťažkosťami. Stačí si len správne vybrať podľa vlastných individuálnych potrieb. Veď do zdravia sa oplatí investovať.
A čo vy? Máte svoj správny matrac?