Bohužiaľ, stále sa veľmi často stretávame s tým, že ľudia šetria na najmenej vhodných miestach. Ukážkovým príkladom sú aktuálne prípravy záhrad na letnú sezónu, do ktorých sa laici púšťajú bezhlavo. Novú záhradnú dlažbu si vyberú bez konzultácie s predajcom a následne sa snažia položiť si ju svojpomocne. Odborníci pritom iba nechápavo krútia hlavou. Tento prístup je totiž najnehospodárnejší!
Prečo sa vopred spoliehať na možnosť reklamácie, keď sa jej dá predísť? Stačí k zariaďovaniu okolia svojej nehnuteľnosti pristupovať zodpovednejšie, respektíve investovať doň s rozumom. Ak si niekto neskúsený povie, že pri kúpe novej záhradnej dlažby ušetrí, keď si ju osadí sám, lebo veď všetky potrebné informácie nájde na internete, jednoznačne hazarduje. Následné opravy ho totiž môžu stáť raz toľko. Nie nadarmo sa vraví – nie som taký bohatý, aby som si mohol kupovať lacné veci…
Rada odborníka je na nezaplatenie
Pri vstupe do predajne sa netreba spoliehať iba na vlastné pocity, ale rovno vyhľadať odborníka, ktorý je v danom segmente vyškolený. „Najrozumnejší prístup je ten, keď zákazník príde priamo do showroomu, kde získa všetky potrebné informácie. Všetok ponúkaný tovar uvidí na vlastné oči, a teda spozná charakter našich produktov. Predovšetkým mu však prítomní odborníci poskytnú nevyhnutné informácie, ktoré sú pri každom zákazníkovi individuálne,“ vysvetľuje význam poradenského systému Marko Szőcs, odborník zo spoločnosti Austria Beton Werk, ktorý práve osobný prístup k zákazníkom vníma ako kľúčový pri predchádzaní možných problémov. V takomto prípade sa nemôže stať, že by zákazník dodatočne reklamoval produkt s odôvodnením, že ho nepoznal alebo sa neoboznámil s jeho vlastnosťami. Typickým príkladom osobného prístupu k zákazníkom je showroom ABWland, ktorý sa rozprestiera na rozlohe 1 800 m². Bez preháňania možno povedať, že po jeho návšteve má zákazník v kúpe úplne jasno.
Netreba pokúšať, treba ísť na istotu
Tým jednotlivcom, ktorí si síce nechajú poradiť pri výbere záhradnej dlažby či plota, no následne chcú výrobky v záhrade inštalovať sami, hrozia dokonca ešte väčšie riziká. Sú to škody vzniknuté nedodržaním technologických a montážnych predpisov, návodov predávajúceho, neodbornou manipuláciou a použitím, napríklad odštiepenie hrán pri nekvalitnom kladení. Za to nenesie zodpovednosť výrobca, ale realizátor, teda zákazník – domáci majster. „Na škody vzniknuté v dôsledku abnormálneho, chybného alebo neprimeraného používania, neodbornej manipulácie s tovarom a na škody spôsobené kupujúcim alebo treťou osobou sa reklamácia nevzťahuje,“ spresňuje Marko Szőcs z ABW, ktorá na všetky tieto i ostatné riziká zákazníkov vopred upozorňuje a zároveň na nich apeluje, aby sa pri realizácii obracali výlučne na skúsených odborníkov.
Hľadanie problému tam, kde nie je
Ak už problém nastane, každú reklamáciu preverí reklamačné oddelenie výrobcu, v prípade reklamácie vážnejšieho charakteru technický pracovník, ktorý určí, či ide o oprávnenú sťažnosť. Taktiež si treba uvedomiť, že predávajúci neručí za úplnú farebnú zhodu rovnakého typu výrobkov, ktoré môžu byť zhotovené v rôznych podmienkach. Ide vždy o špecifikum výroby. Farebnosť ovplyvňujú vstupné suroviny, ktoré sú prírodného charakteru. Procesom zretia sa istým odlišnostiam
nedá nikdy úplne zabrániť. „Na potlačenie tohto javu je vhodné odoberať betónové výrobky z viacerých paliet naraz a kombinovať ich, aby sa predišlo prípadnému plošnému farebnému kontrastu,“ radí realizátor z ABW, čím dáva jasne najavo, že často ide o dôležité detaily, neznalosť ktorých môže laikovi bez pomoci odborníkov uškodiť.
Prirodzené vlastnosti nie sú chyby
Treba mať stále na zreteli, že betónové produkty sa vyrábajú z betónových zmesí zložených z prírodných materiálov. Tie rovnako ako betón prechádzajú počas svojej životnosti prirodzenými premenami spôsobenými poveternostnými vplyvmi a prostredím, v ktorom sú zabudované. Zmenám farebnosti betónových výrobkov sa teda nedá zabrániť, a preto nemôžu byť dôvodom reklamácie. Rovnako tak sa na povrchu betónových výrobkov môžu objavovať mikrotrhlinky, ktoré sú opticky zjavné hlavne na mokrom povrchu. Tento jav však nemá vplyv na deklarované parametre výrobkov a neovplyvňuje ich funkciu či životnosť. Z tohto dôvodu taktiež nemôže byť podnetom na reklamáciu.
Vopred ušetrené peniaze
Každé neuvážené šetrenie pri kúpe a následnej inštalácii novej záhradnej dlažby alebo plota sa môže poriadne predražiť. Kto bude chcieť vlastné chyby zvaľovať na dodávateľa, nepochodí. Odborníci z ABW preto dokonca každému zákazníkovi odporúčajú skúsených zhotoviteľov, na ktorých sa môžu vo svojom okolí obrátiť. Len tak dokážu eliminovať prípadné problémy, ktoré môžu skončiť v reklamačnom oddelení.