Takzvaný športový režim, ktorý sa zvyčajne nastaví automaticky pri detekcii tohto typu obsahu, je navrhnutý tak, aby ponúkal čo najlepšiu kvalitu obrazu, zvyčajne s cieľom „čo najplynulejšieho pohybu objektu na obrazovke“. To je po pridaní zvuku à la štadión pri týchto režimoch kľúčové. A amozrejme nejde len o hráčov, ale aj o pohyb lopty, puku atď.
Najväčšia futbalová udalosť roka je tu: majstrovstvá Európy, na ktorých bude mať technologická značka Hisense ako oficiálny partner UEFA EURO 2024 neprehliadnuteľné zastúpenie. A práve kvalite zážitku zo sledovania športových prenosov venuje Hisense ako svetová dvojka v kategórii televízorov a svetový líder v oblasti 100-palcových televízorov veľkú pozornosť.
Televízory Hisense umožňujú automatickú detekciu športového obsahu a následné prispôsobenie nastavení obrazu alebo zvuku. To však neznamená, že to tak vždy funguje, a preto je táto možnosť k dispozícii v menu nastavenia, kde ju možno aj vypnúť. Je to samozrejme výhoda, pretože video vstup nie vždy umožňuje tento obsah rozumne rozpoznať, s čím televízor pochopiteľne nemôže nič urobiť.
Okrem bežného športového režimu má tento rok drvivá väčšina televízorov Hisense, najmä vlajkové ULED Mini-LED televízory, režim s názvom „AI Sports“, kde je vyššie uvedené podporované aj spracovaním obrazu pomocou umelej inteligencie. To všetko dokážu robiť oveľa sofistikovanejším a kvalitnejším spôsobom, než tomu bolo doteraz.
Režim „AI Sport“ je opäť samostatne o obraze a zvuku, ktorý spoločnosť Hisense typicky nazýva „Štadión“. V druhom prípade však stále záleží na základnej zvukovej výbave, a ak má televízor nielen jednoduché stereo, ale typicky aj tzv. horné kanály, umožňuje o to vierohodnejšie priblížiť atmosféru na štadióne. Zvuk sa potom odráža aj od stropu priamo k divákovi, čo mu dodáva pocit priestoru. Zvuk je však vždy bojom medzi dvoma protichodnými otázkami: čo najvernejšie zachytiť často búrlivú atmosféru a čo najzrozumiteľnejšie predniesť dialóg, t. j. to, čo hovorí moderátor alebo moderátori. Umelá inteligencia to dokáže lepšie ako bežný zvukový procesor.
V prípade obrázkov sa AI postará o to, aby sa každý prichádzajúci obrázok skutočne zachytil „políčko po políčku“, vyčistil (vrátane odstránenia šumu alebo prípadného rozmazania) a tiež porovnal s okolitými obrázkami či priamo s databázou vopred pripravených uložených obrázkov, samozrejme, so zameraním na rýchlo sa pohybujúce objekty.
Je to jednoduchšie, ale aj rádovo náročnejšie na výpočtový výkon a kvalitu umelej inteligencie, keď obrazovka televízora pracuje pri 120 Hz namiesto základnej obnovovacej frekvencie 60 Hz (na niektorých miestach nájdete 50 Hz).
Tu sa všetko musí robiť v oveľa razantnejšom rytme a to je to najlepšie, čo môžete v súčasnosti dostať. Hľadajte preto televízory so 120 Hz Ultra Motion a technológiou MEMC.
Vďaka dvojnásobnej prirodzenej obnovovacej frekvencii sa totiž aj tie najdynamickejšie objekty zobrazujú oveľa lepšie, detailnejšie a ostrejšie (jasnejšie a plynulejšie). Technológia MEMC potom zaisťuje, že prechodové snímky sa vkladajú tam, kde sú potrebné, aby bolo sledovanie plynulé a nerozmazané.
Pripravené v spolupráci s Bohumilom Herwigom, odborníkom na technológie a televízory.
Viac informácií: sk.hisense.com, global.hisense.com
Sense For Technology