Raketovo stúpajúce ceny stavebných služieb i prác nútia čoraz viac ľudí stavať svojpomocne. Napriek tomu sa nájdu činnosti, na ktoré je lepšie použiť stavebné stroje. Tie môžu vašu stavbu skrátiť o niekoľko mesiacov a ušetriť vám množstvo peňazí, ktoré by ste inak minuli na stavebných robotníkov. Prečítajte si, ktoré stroje by ste si mali na stavbu zaobstarať.
Minibager alebo bager
Nielen pri stavebných prácach platí, že ľudské svaly hydrauliku nenahradia. Ak si objednáte alebo požičiate minibager či bager, násobne urýchlite zemné práce i premiestňovanie materiálu. Pokojne si prepočítajte hodinovku stavebných robotníkov. Zistíte, že to, na čo by ste potrebovali 5 chlapov, zvládnete so strojom požičaným za zlomok ceny za ešte kratší čas.
Navyše, k väčšine minibagrov, bagrov a ďalších stavebných strojov môžete pripojiť rôzne druhy príslušenstva. Svahovacie lopaty vám pomôžu zarovnávať terén alebo presúvať sypké materiály, ďalšie príslušenstvo môžete použiť na búranie, premiestňovanie pevných materiálov, zhutňovanie pôdy a množstvo iných činností.
Pásový nakladač a ďalšie stavebné stroje
Na pozemku okolo domu nikdy niet priestoru nazvyš, počítajte teda s tým, že budete neustále musieť niečo presúvať. Na stavebné materiály ako zemina, makadam či piesok, je ideálny tzv. mininakladač (nazýva sa aj minidumper alebo motorový fúrik). Títo pomocníci sa vyrábajú s kolesovým aj pásovým podvozkom. Za niektorými musíte kráčať podobne ako pri fúriku, väčšie sú vybavené aj pracoviskom pre obsluhu so sedadlom. Niektoré z nich sú dokonca, tak ako stavebné stroje, osadené v prednej časti hydraulikou a lopatou, takže sa dokážu naložiť aj samé.
Lešenie alebo pracovná plošina
Práce na fasáde sa nezaobídu bez pohodlného a bezpečného prístupu do výšky. Pri zatepľovaní či renovácii fasády teda budete musieť potrebovať pojazdné alebo pevné lešenie – pracovať z rebríkov nedáva zmysel z hľadiska rýchlosti ani bezpečnosti práce.
V niektorých prípadoch, najmä pri členitejších stavbách, je však lepším riešením pracovná plošina. Vyrábajú sa v rôznych vyhotoveniach – nožnicová pohybuje pracovným košom iba nahor a nadol, kĺbová aj do strán.
Elektrocentrála pre miešačku a ďalšie použité stroje
Vybudovanie a spojazdnenie elektrickej prípojky môže zabrať aj 3 – 4 mesiace. Pri objektoch odpojených od siete je totiž často nevyhnutnosťou rekonštrukcia prípojky podľa aktuálne platných noriem. Bez nej vás distribútor znovu do siete nepripojí. Výstavba alebo rekonštrukcia prípojky potom zahŕňa vyhotovenie projektu, samotnej prípojky, jej následnú revíziu a množstvo byrokracie.
Ak chcete začať pracovať čo najskôr, môžete dodávky elektriny vyriešiť elektrocentrálou. Budete ju potrebovať nielen na miešačku, ďalšie použité stroje či ručné náradie, ale aj na osvetlenie staveniska kvôli bezpečnosti. To platí najmä na jeseň a v zime, kedy sa svetelné podmienky zhoršujú už okolo piatej popoludní.