Uhlie bolo kedysi obľúbeným vykurovacím materiálom. Aj dnes ho používa mnoho domácností. Na trh však prišli aj ekologickejšie alternatívy, ktoré poniektorí volia práve kvôli ich vplyvu na životné prostredie. Brikety a pelety sa stávajú čoraz populárnejším materiálom.
Ako je na tom uhlie?
Uhlie kúpite pomerne lacno. V skutočnosti sa radí medzi najlacnejšie materiály. Čo sa týka pohodlnosti a komfortu, uhlie je označované za spoľahlivé a ľahko dostupné. Avšak, z hľadiska životného prostredia výsledky nie sú tak priaznivé. Mnohí zástancovia uhlia prichádzajú s myšlienkou, že emisie a znečisťovanie ovzdušia nesie zodpovednosť skôr to, že domácnosti na vykurovanie používajú staré kotle, ktoré sú neekologické. Na druhej strane je ale pravda, že do spaľovaním uhlia sa ovzdušia vylučuje viac oxidu uhoľnatého ako napríklad spaľovaním drevených brikiet alebo peliet.
Ak sa predsa len rozhodnete vykurovať domácnosť uhlím, voľte radšej čierne uhlie namiesto hnedého. Čierne uhlie je totiž výhodnejšie, a to nielen vďaka menšej spotrebe, ale aj kvôli nižším emisiám. Tiež počítajte s o niečo vyššou počiatočnou investíciou do kotla.
Ako sú na tom drevené brikety?
Brikety sú označované za ekologický materiál. Preto sú skvelou voľbou do domácností, ktoré zaujíma životné prostredie. Brikety sú navyše vyrábané z pilín, z odpadu, ktorý produkuje drevospracujúci priemysel. Brikety môžete používať v klasických kozuboch aj kotloch.
Ich nespornou výhodou je aj nízke percento vlhkosti, ktorú obsahujú, vďaka čomu horia dlhodobo a rovnomerne.
Navyše, aj popol z brikiet má svoje využitie. Môžete ho zmiešať s kompostom a pohnojiť s ním záhradku, ak nejakú máte.
Brikety sú vyrábané pod tlakom, pri vysokej teplote a formované do kvádrov alebo valcov. Nie sú do nich pridávané žiadne chemické látky ani lepidlá. Lepidlo totiž nahradzuje lignín. Ide o látku, ktorú vylučuje drevo vplyvom teploty.
Aký materiál si vybrať?
Všetko závisí od vašich finančných možností. Brikety a pelety sú o niečo drahšie, avšak šetria našu planétu. Zatiaľ čo uhlie je lacnejšie, nepredstavuje však ekologickú alternatívu.