Príprava stien je základ
Pokiaľ ste na stenách mali ešte staré tapety, na nič nečakajte a zbavte sa ich, najlepšie pomocou odstraňovača tapiet. Stenám neuškodí ošetrenie penetračným náterom, ktorý sa postará o zjednotenie nasiakavosti podkladu. Pokiaľ na stene objavíte škvrny od vody alebo hrdze, pretrite takú stenu izolačnou farbou alebo izolačným penetračným náterom, zamedzíte tak prenikaniu škvŕn na povrch a možnému poškodeniu nových tapiet. Akékoľvek praskliny alebo diery vopred vyplňte tmelom alebo sadrou.
„Pri strihaní tapiet myslite na to, že je potrebné nechať ich okraje aspoň o 10 centimetrov dlhšie ako je rozmer steny. Pri tapetách so vzorom sa potom ich strih posúva pri každom druhom pruhu o polovicu spoja ďalej,“ radí Tomáš Tiurin z projektových marketov Hornbach. Lepidlo nanášajte na jednu tapetu po druhej, nie naraz. Prvý pruh tapiet vyrovnajte pomocou olovnice, aby ste sa uistili, že bude skutočne zvislý. Pracovať začnite v rohu miestnosti na strane s oknom a vždy na svetelnej strane.
Prvú tapetu nalepte s malým odstupom od stropu, aby ste ju mohli prípadne ešte zarovnať a pritlačte ju rovnomerne od stredu do strán pomocou tapetovacej kefy. Ešte pred zaschnutím lepidla potom tapetu skráťte na správnu dĺžku. Spoje medzi tapetami uhlaďte valčekom. Ďalšie tapety pridávajte podľa zvislých hrán predchádzajúcich tapiet. Rady pre tapetovanie stropu a v rohoch nájdete na webových stránkach http://www.hornbach.cz.
Pri maľovaní si dobre rozmyslite farby a odtiene
Voľbou vhodného farebného odtieňa môžete ovplyvniť výsledné vnímanie priestoru, napr. čo do veľkosti môžete izbu zväčšiť využitím svetlých odtieňov zo studeného farebného spektra a náterom všetkých plôch jednou farbou. Naopak teplými farbami môžete docieliť vyrovnanie chýbajúceho slnečného svetla a miestnosti tým pocitovo zmenšiť a zútulniť. Na tento účel sú ideálne tmavšie odtiene oranžovej alebo hnedej farby – pamätajte však, že všetko s mierou; ako vyváženie výrazných farebných tónov na stenách môžete využiť biely strop a doplnky v tlmených tónoch. „Napríklad u novostavieb sa stropy často maľujú svetlejším tónom ako steny – kvôli optickému zvýšeniu miestnosti, zatiaľ čo u starších budov s vysokými stropmi sa volí postup opačný,“ vysvetľuje Tomáš Tiurin.
Skôr ako sa pustíte do maľovania, zakryte nábytok maliarskou fóliou, menšie kusy pokiaľ možno odneste inam. Ťažké kusy nábytku umiestnite doprostred miestnosti. Fóliou zakryte aj podlahu a všetky povrchy, ktoré sa nebudú maľovať, oblepte maliarskou páskou. Vypínače a zásuvky najlepšie odmontujte a po zaschnutí farby opäť primontujte na svoje miesto – dbajte však o svoju bezpečnosť a vopred vždy vypnite prívod prúdu! Nezabudnite zbaviť steny prachu a nečistôt, inak by na nich farba nedržala.