V dnešnej dobe, keď sa takmer všetko, na čo sa len pozrieme, zdražuje, je namieste zaujímať sa o spôsoby, ako ušetriť. Tiež byť sebestační bez prispenia obchodov a dodávateľov rôzneho tovaru či služieb je pre mnohých cieľ. Výborným riešením, ako znížiť náklady za energie a byť viac sebestačný, je kúpa solárnych kolektorov alebo domácej fotovoltaiky. Pre čo sa rozhodnúť?
Solárne kolektory vs. fotovoltaika
Pokiaľ sa rozhodujete, či sú lepšie solárne kolektory alebo fotovoltaika, potom je dobré vedieť, že fotovoltaické panely vyrábajú elektrinu, teda ohrejú aj vodu. Solárne kolektory ale vedia len jedno. Čo sa teda oplatí viac?
Solárne panely vám zo slnečného žiarenia zaistia elektrinu úplne zadarmo. Ušetriť tak môžete za ohrev vody až 400 EUR ročne pri bežnej spotrebe rodiny. Solárnymi kolektormi sa dá zaistiť až 70 % ročnej spotreby teplej vody a znížiť náklady na ohrev na polovicu.
Pri fotovoltaickom riešení môžete ušetriť až 40 % nákladov na elektrinu, čo znamená za rok až 500 EUR. Aj keď je počiatočná investícia vyššia, oplatí sa.
Rozdiel medzi solárnymi kolektormi a fotovoltaickými panelmi
Hlavný rozdiel je v princípe ich fungovania. Obe zariadenia absorbujú slnečné lúče a menia ich na energiu, preto sa spoločne označujú ako solárne panely. Avšak solárny kolektor spotrebuje slnečnú energiu len na výrobu tepla, zatiaľ čo domáca fotovoltaika premieňa slnečné žiarenie na elektrickú energiu.
Do solárnych kolektorov sa vám oplatí investovať, keď chcete využívať obnoviteľný zdroj energie na ohrev vody, je vás doma viac a spotrebovávate veľa teplej vody. Aj v prípade, že ohrievate vodu elektrinou, čo je veľmi drahé. Aj keď máte bazén a chcete si ohrievať vodu v ňom. Inštalovať je ideálne pri rekonštrukcii domu alebo stavbe nového.
Fotovoltaické panely sú ideálne tam, kde je v dome rušno po celý deň, bývajú tu seniori, matka s deťmi na rodičovskej dovolenke. Elektrinu využívate predovšetkým počas dňa. Pokiaľ je u vás spotreba elektriny veľká ráno a večer, môžete použiť aj Virtuálnu batériu, kde sa prebytok elektriny uloží. Je dôležité mať kvalitný a pevný stav krovu a dosť veľkú strechu. Ak je strecha orientovaná na juh, je to ideálne, ale aj iné varianty sú možné, len pocítite rozdiel v získaní slnečnej energie o 10 – 15%.