Strecha je neodmysliteľnou súčasťou každej budovy. Samozrejme, to vie každý, ale nie každý vie, z akých častí sa vlastne strecha skladá. My sa preto na základné časti strechy v stručnosti pozrieme, aby ste získali lepšiu predstavu o tom, čo sa vlastne pod slovom „strecha“ skrýva.
Nosná konštrukcia
Strecha, prípadne zastrešenie alebo strešná konštrukcia je časť budovy, ktorá ju ukončuje. Tým pádom strecha budovu aj chráni pred rôznymi faktormi, akými sú napr. vplyvy počasia, slnečné žiarenie, exhaláty, ale napríklad aj hluk.
Ak by sme sa chceli bližšie pozrieť na jednotlivé časti strešnej konštrukcie a ich základné delenie, môžeme strechu rozdeliť na tri časti. Začneme pri nosnej konštrukcii, akou môže byť napr. krov. Nosná konštrukcia slúži na to, aby prenášala zaťaženie strechy do ostatných nosných častí budovy, akými sú steny, stĺpy a pod.
Strešný plášť
Strešný plášť je časťou strechy, ktorá sa skladá z viacerých „vrstiev“. Sú nimi strešná krytina, čiže tá časť strechy, ktorú vidíme pri pohľade zvonku a tiež tepelná izolácia, paroizolačná strešná fólia, vzduchové medzery a spádové, podkladné alebo aj dilatačné vrstvy. Strešný plášť chráni budovu a tiež zabezpečuje požadovaný stav v jej vnútri.
Podhlaď
Do tretice tu máme podhľad, čo je svojim spôsobom samostatná časť strechy. Úloha podhľadu je najmä estetická, ale tiež môže mať vplyv napríklad aj na izolačnú funkciu strechy, takže ani túto časť strechy rozhodne netreba podceňovať.
Na záver tu máme ešte jednu súčasť každej strechy, aj keď nejde vyložene o časť strešnej konštrukcie. Patria sem napríklad farmárske skrutky, ktoré sa používajú na pripevnenie oceľových strešných krytín k dreveným konštrukciám. Mimochodom, označujú sa aj ako skrutky do plechu, i keď si ich netreba mýliť so samovrtnými skrutkami do plechu. Áno, tou poslednou „extra“ súčasťou každej strechy je spojovací a iný drobný materiál.
Zdroj obrázka:
Autor: Natallia / Stock.adobe.com